Yleiset hygieniaohjeet kissanäyttelyyn

Yleiset hygieniaohjeet kissanäyttelyissä suojaavat kissojen terveyttä, ja huolellinen hygienia ehkäisee tartuntoja. On tärkeää noudattaa yhteisiä pelisääntöjä näyttelyissä.

  1. Jos perheesi kissoista yksikin osoittaa ripulin, nuhan tai muun sairastumisen merkkejä, on silloin parasta kaikkien kannalta, että kaikki perheen kissat jäävät kotiin. Eläinlääkärintodistusta vastaan näyttelymaksusta saa takaisin 75 % järjestävältä yhdistykseltä.
  2. Muista pitää tarpeeksi pitkiä välejä näyttelyihin osallistumisessa, jotta kissasi ei rasitu liikaa. Stressi heikentää vastustuskykyä.
  3. Varaa näyttelyä varten omat puhtaat verhot ja muut näyttelytarvikkeet. 
  4. Vaikka järjestäjä onkin desinfioinut häkit näyttelyn pystytyksen yhteydessä, voit vielä itse desinfioida ja pyyhkiä häkin ennen verhojen/kevythäkin asettamista. Näyttelyyn on hyvä varata desinfiointiainetta, kertakäyttöpaperia ja roskapusseja. 
  5. Huolehdi käsihygieniasta. Pese kätesi vedellä ja saippualla ja kuivaa ne hyvin. Muista pestä myös sormien välit, kämmenselät ja kynnenaluset. Jos et voi pestä käsiäsi, käytä alkoholipohjaista käsidesiä. Pese ja desinfioi käsiäsi useasti näyttelypäivän aikana.
  6. Näyttelyhäkin edustaan saa laittaa ”Ethän koske kissaa” -merkin tai kirkkaan läpinäkyvän muovin. Häkkiä ei kuitenkaan saa lukita.
  7. Opasta ystävällisesti yleisöä olemaan koskematta kissoihin. Jos annat luvan koskea kissaasi, huolehdi, että kädet pestään tai desinfioidaan ensin. Älä koske muiden kissoihin ilman, että peset tai desinfioit kätesi ennen ja jälkeen.
  8. Varaa näyttelyyn kissallesi omat lelut ja huiskat, älä anna sen leikkiä toisten käyttämillä leluilla. Myös tuomariarvosteluun voi viedä oman huiskan.
  9. Tyhjennä kissan jätökset erilliseen pussiin yhdistyksen osoittamiin roskiksiin. Älä laita jätöksiä ja/tai hiekkaa vessanpönttöön tai paperikoreihin.
  10. Muista, että kissan omistajana vastaat kissasta ja näyttelyhäkin siisteydestä koko näyttelyn ajan. Näyttelyhäkki ja sen ympäristö on jätettävä siistiksi näyttelyn päätyttyä! Pieni harja ja rikkalapio auttaa tässä. 
  11. Kissan taluttaminen valjaissa näyttelytilassa ei ole sallittua.
  12. Kotona pese näyttelyverhot heti näyttelyn jälkeen. Vaihda näyttelyn jälkeen myös omat vaatteesi ja peseydy hyvin. Myös kevythäkki ja näyttelylaukku tulisi pestä, käsitellä desinfiointiaineella tai saunottaa.
  13. Pidäthän näyttelyissä käyneet kissat erillään kantavista ja pentujaan hoitavista emoista sekä rokottamattomista pennuista.